75 Mall Live Search
21:16 / E Diele, 16 Qershor 2024 / FR

Zjarri në Kaliforni detyron 1 mijë e 200 njerëz të evakuohen

Janë shfaqur pamje dramatike që tregojnë zjarrfikësit duke u përpjekur të shuajnë një zjarr masiv në Los Anxhelos, Kaliforni, i cili tashmë ka detyruar evakuimin e 1 mijë e200 njerëzve.

Zjarri, i quajtur Post Fire, ka djegur 4 mijë e 400 hektarë pranë autostradës 5 të autostradës Gorman, e cila është rreth 62 milje në veriperëndim të Los Anxhelosit, sipas një përditësimi nga Departamenti i Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri i Kalifornisë, i njohur si Cal Fire.

Fotot tregojnë zjarrfikësit që punojnë në sfondin e një mjegull portokalli ndërsa luftuan për të frenuar flakët përreth natën e së shtunës, raporton SkyNews.

A hillside is engulfed in flames from the Post Fire .
Pic: AP

Cal Fire tha se “banorët u kujtohen të qëndrojnë vigjilentë dhe të jenë të përgatitur të evakuohen nëse aktiviteti i zjarrit ndryshon”, pasi temperaturat rajonale pritej të ishin pak më të larta dhe nivelet e lagështisë më të ulëta gjatë të dielës.

A firefighter watches a plume of smoke from the Post Fire  in California.
Pic: AP