14:51 / E Shtunë, 25 Maj 2024 / Gj. Sh

Zyrtare: Rooney rikthehet si trajner, merr drejtimin e skuadrës angleze

Wayne Rooney edhe zyrtarisht është emëruar trajner i skuadrës angleze, Plymouth Aygyle.

Ish-kapiteni i Anglisë, ka nënshkruar kontratë tre vjeçare me skuadrën e Plymouthit, shkruan IndeksOnline.

“Marrja e këtij roli në Plymouth Argyle ndihet si hapi i ardhshëm i përsosur në karrierën time dhe unë do të doja të falënderoja Kryetarin dhe Bordin për besimin që kanë treguar tek unë. 

Kjo është një mundësi për të qenë pjesë e një projekti emocionues. Mezi pres të ndihmoj për të ndërtuar një skuadër lojtarësh për të luajtur futboll të gjerë –dhe për të argëtuar Ushtrinë e Gjelbër. 

Kam përjetuar vetë se sa i talentuar është grupi ekzistues i lojtarëve këtu – dhe gjithashtu atmosferën e jashtëzakonshme në Home Park. Klubi është në një udhëtim emocionues afatgjatë, me një plan progresiv në vend. I jam mirënjohës për mundësinë që të jem pjesë e tij. 

Mezi pres që sezoni i kampionatit të fillojë në gusht.”, deklaroi Rooney.

Së fundi Rooney ishte trajner i skuadrës së Birminghamit, ku u shkarkua në muajin janar, 83 ditë pasi nënshkroi kontratë trevjeçare e gjysmë./IndeksOnline/