18:03 / E Martë, 23 Shkurt 2021 / A K

Zyrtarët e sigurimit thonë se protestuesit e Kapitolit “erdhën të përgatitur për luftë”

Zyrtarët e sigurisë së Kapitolit të SHBA thanë se protestuesit “erdhën të përgatitur për luftë” me armë, radio dhe mjete ngjitjeje.

Ish Shefi i Policisë së Kapitolit Steven Sund tha ai përgatitej për një protestë, jo “për një sulm të koordinuar në stilin ushtarak”, raporton BBC.

Katër njerëz vdiqën pasi protestuesit pro-Trump sulmuan Kapitolin e SHBA.

Tre nga katër zyrtarët që dëshmuan të martën në Komisionin e Sigurisë Kombëtare dhe Çështjeve Qeveritare dhanë dorëheqjen menjëherë pas sulmit, në të cilin një oficer i Policisë së Kapitolit u vra.

Midis atyre që dëshmojnë janë shefi i policisë në Uashington DC Robert Contee III, ish-shefi i Policisë së Kapitolit të SHBA Steven Sund, ish-Rreshteri i Senatit Michael Stenger dhe ish-Rreshteri i Shtëpisë Paul Irving, transmeton IndeksOnline.

Demokratët akuzojnë se sulmi arriti në një kryengritje dhe fajësuan ish-Presidentin Donald Trump për gjoja nxitje të turmës. Ai më vonë u shfajësua nga Senati, duke u bërë presidenti i parë në historinë e SHBA që u fajësua dy herë./IndeksOnline/