22:52 / E Shtunë, 25 Prill 2020

​2.8 mln numri i të infektuarve me COVID-19 në botë – rreth 200 mijë të vdekur, 800 mijë të shëruar

Pas shfaqjes për herë të parë dhjetorin e kaluar në Wuhan të Kinës, koronavirusi është përhapur në mbarë botën, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpërthimin e ka shpallur një pandemi globale.

Sipas shifrave të Universitetit John Hopkins me qendër në SHBA, numri i të infektuarve nga COVID-19 ka tejkaluar shifrën 2.8 milionë, me rreth 200 mijë të vdekur dhe rreth 800 mijë të shëruar.

ShBA, Italia, Spanja, Britania e Madhe, janë 4 vendet me më së shumti vdekje.

Mos i humb