15:48 / E Mërkurë, 23 Shtator 2020

​4 ushqime të papritura që ndihmojnë të humbni peshë dhe të zvogëloni dëshirën për sheqer

Sheqernat e thjeshta, siç është sheqeri i tryezës në dietën tonë, nëse hahen në sasi më të mëdha krijojnë të ashtuquajturin rreth vicioz.

Përkatësisht, sheqernat e thjeshta shpejt hyjnë në qarkullimin tonë të gjakut dhe shpejt arrijnë përqendrime të larta. Rritja e shpejtë pasohet nga një rënie e shpejtë, prandaj trupi dërgon sinjale se dëshiron një dozë të re sheqeri.

Për të thyer këtë rreth vicioz, rekomandohet të merrni ushqimet e mëposhtme, të cilat, megjithëse përmbajnë sheqerna, gjithashtu mund të mburren me përmbajtjen e disa ushqyesve të tjerë të dobishëm dhe të nevojshëm për trupin.

Mollë
Një nga ushqimet më të mira që ju ndihmon të kënaqni dëshirën për ëmbëlsira janë mollët. Ato përmbajnë shumë fibra të tretshme për më shumë ngopje, ato përtypen për një kohë të gjatë, si rezultat i së cilës trupi dërgon sinjale të ngopjes dhe ato janë të ëmbla.

Nëse ndiheni të uritur pasi keni ngrënë një mollë, hani një copë djathë së bashku me mollën.MisërMisri është natyrshëm i ëmbël dhe mund të kënaqë dëshirën tonë për ëmbëlsira.

Përveç kësaj, ai gjithashtu përmban vitamina, minerale dhe fibra dietike dhe është një mundësi më e mirë për të përmbushur dëshirën për ëmbëlsirat sesa biskotat industriale.

Patate e ëmbël
Patatet e ëmbla mund të përdoren në gatime dhe janë të këndshme.

Përveç ëmbëlsisë, ato gjithashtu kontribuojnë në trupin tuaj me përmbajtjen e beta karotenit dhe shumë vitaminave dhe mineraleve të tjera.

Provoni patate të ëmbla në një tortë me kanellë që do t’ju kënaqë. Kanella është gjithashtu një aleat i shkëlqyeshëm në luftën kundër dëshirës për ëmbëlsira pasi parandalon nxitimin e sheqerit në gjak.

Domate
Domatet mund të na ndihmojnë të luftojmë sulmet e dëshirave për ushqime të ëmbla për shkak të përmbajtjes së tyre në serotonin. Disa studime kanë treguar që nivelet e ulëta të serotoninës janë fajtorë për dëshirat e rritura për ushqimet me sheqer.

Serotonina është një neurotransmetues që i thotë trurit se nevojat për sheqer po plotësohen.