20:18 / E Hënë, 10 Gusht 2020

​Dhjetë fakte interesante për suedezët

Cilësia e jetës në Suedi është e ndryshme sesa në pjesët e tjera të botës, dhe fakti që ata filluan të implantojnë mikroçipa te njerëzit, vetëm nxiti perceptimin se suedezët janë “sikur të mos jenë nga ky planet”.

Çdo banor i këtij vendi ka të drejtën e sigurimit falas, shërbime shëndetësore falas, shtesa të larta për fëmijë dhe përfitime për të papunët.

Këto janë 10 fakte që e bëjnë jetën të veçantë në Suedi:

Rezistencë ndaj kushteve të vështira të motit

Suedezët nuk shqetësohen nga i ftohti. Dhe kur temperatura është në zero, është e zakonshme të shohësh njerëz me xhaketa të lehta dhe ngasin biçikleta.

Rregullat e sjelljes në dyqane

Vendasit kryesisht shkojnë në supermarkete me çanta prej liri dhe shmangin qeset plastike. Ata vendosin produktet në arka në mënyrë që barkodi të jetë përballë arkës.

Pushimi i detyrueshëm i lehonisë për baballarët

Pushimi i lehonisë për nënën zgjat 480 ditë, por baballarët gjithashtu duhet të kalojnë 90 ditë me fëmijën pas lindjes së tij. Një ligj i tillë u miratua pasi autoritetet besojnë se babai duhet të përfshihet në jetën e fëmijës që në fillim.

Ndërgjegjësimi mjedisor

Në të gjitha qytetet në Suedi, ka shumë parqe dhe zona të gjelbra ku zogj, lepuj, iriq dhe kafshë të tjera jetojnë, dhe respektimi i botës së gjallë është një detyrim ligjor. Ata që, për shembull, qëllojnë një harabel, u kanoset burgimi. Nga ana tjetër, ligji përcakton se të gjithë qytetarët kanë të drejtë të gëzojnë burime natyrore. Not në liqene, shëtitje në pyll, çiklizëm – lejohet për të gjithë dhe kudo.

Nuk ka kohë shtesë

Në Suedi, nuk është e pazakontë të ndërpritet edhe një takim biznesi, pasi është fundi i orarit të punës. Jeta private dhe koha e lirë janë shumë të respektuara. Nga ana tjetër, nëse një kompani ka një pushim të përshkruar prej 45 minutash, punonjësit nuk do ta zgjasin atë kohë. Respektimi i rregullave është i rëndësishëm për të gjithë.

Pagesa me mobil

Në Suedi, pothuajse kurrë nuk paguajnë para – është një platformë jashtëzakonisht e njohur që lidh një numër telefoni mobil dhe një llogari bankare. Përmes kësaj kërkese, është e mundur që të transferohen para, si dhe pagesa, madje është e mundur të paguhen me mobil edhe në supermarkete.

‘Çelikosja’ e fëmijëve

Në disa kopshte, fëmijët më të vegjël janë të stërvitur mirë dhe lihen jashtë në ajër të ftohtë për t’u “çelikosur”.

Të luash sporte

Tre milionë suedezë janë anëtarë të një ekipi sportiv vendas. Sportet dimërore janë shumë të njohura, por njerëzit këtu janë gjithashtu të lumtur të luajnë futboll, basketboll dhe not. Sigurisht, ka edhe shëtitje, si dhe çiklizëm.

Implantimi i çipave në njerëz

Qe nga viti 2015, në Suedi mijëra njerëz kanë implantuar çipa dhe procedura është shumë e thjeshtë. Një injeksion përdoret për të vendosur çipin nën lëkurë, dhe çipi duket si një tel i hollë. Ai përmban informacione për kartat e kreditit, patentë shoferin dhe gjëra të ngjashme.

Rregulla të rrepta për fishekzjarrë

Për t’u kujdesur për sigurinë e qytetarëve, veçanërisht gjatë Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, suedezët miratuan një ligj të veçantë vitin e kaluar në lidhje me fishekzjarrët. Të gjithë ata që duan të ndezin fishekzjarrë duhet të kalojnë trajnime speciale dhe të marrin një leje, dhe të gjithë ata që shesin fishekzjarrë mund ta shesin atë vetëm te personat me leje.

Mos i humb