21:03 / E Diele, 23 Janar 2022 / GF

​Dorëhiqet presidenti i Armenisë

Presidenti armen Armen Sarkissian ka njoftuar sot dorëheqjen e tij.

“Mendova gjatë dhe vendosa të jap dorëheqjen pas katër vjetësh punë aktive”, sepse presidenti nuk ka mjetet e nevojshme për të ndikuar në proceset e rëndësishme të politikës së jashtme dhe të brendshme në kohë të vështira për popullin dhe vendin”, tha ai në një deklaratë, përcjell Ansa.

Në Armeni, posti i presidentit zgjat shtatë vjet dhe ka rolin simbolik të garantuesit të unitetit kombëtar, ndërsa pushteti ekzekutiv i atribuohet kryeministrit, i cili drejton qeverinë.

Sarkissian ka qenë kritik ndaj kryeministrit Nikol Pashinian për një sërë çështjesh, veçanërisht gjatë pasojave të një lufte gjashtë-javore me Azerbajxhanin mbi rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut që përfundoi me një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia.

Forcat armene humbën kontrollin mbi pjesë të mëdha të rajonit dhe rretheve përreth, ndërsa Azerbajxhani ishte në gjendje të rimarrë territorin e humbur në një konflikt separatist të fillimit të viteve 1990.

Sarkissian kritikoi se ishte lënë jashtë negociatave për t’i dhënë fund luftës dhe më vonë kundërshtoi kur Pashinian shkarkoi udhëheqësit ushtarakë të Armenisë mes protestave antiqeveritare.

Sarkissian, një ish-kryeministër dhe ambasador për një kohë të gjatë në Britaninë e Madhe, u zgjodh president nga parlamenti në mars 2018 për një mandat shtatëvjeçar. Nuk është menjëherë e qartë se kush do ta zëvendësojë atë.

Sipas kushtetutës, një zgjedhje e jashtëzakonshme e presidentit duhet të mbahet 25 deri në 35 ditë pasi posti të mbetet vakant.