12:48 / E Martë, 30 Janar 2018 / k.v

​Farat e lirit, të vogla dhe të çmuarat e shëndetit tonë

Të vogla dhe pafundësisht të çmuara! Farat e lirit janë ndër “farërat e shëndetit” që janë më të dobishme për trupin tonë. Ata janë një nga burimet më të pasura të omega3, janë të varfëra në kolesterol dhe natriumi dhe janë të pasura me acide yndyrore, fibra dhe vitamina.

Për këto dhe shumë arsye të tjera ato janë veçanërisht të rekomanduara për ata që ndjekin dietën vegjetariane ose vegan, por në përgjithësi ato janë një ushqim i shkëlqyer për të gjithë. Farat e lirit mund të përdoren gjithashtu për qëllime kozmetike dhe janë aleate të vyera të bukurisë.

Përveç kësaj, nga vaji i lirit mund të merret një shtojcë e ushqimit natyror që duhet marrë në rast të kapsitjes ose i dobishëm për të nxitur funksionimin e duhur të zorrëve. Ajo gjithashtu lehtëson shqetësimin e menopauzës, ndihmon në reduktimin e niveleve të kolesterolit dhe parandalon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Përdorimi i farave të lirit në kuzhinë dhe për bukurinë

Sa i përket mirëqenies sonë në tryezë, duhet të dini që 3 lugë çaji janë doza e përditshme e farave të lirit që ekspertët rekomandojnë. Për t’i përdorur ato konkretisht ka disa mënyra:

1) Në sallata të freskëta dhe në perime të gatuara

Farat e lirit janë të shkëlqyera në qoftë i shtoni në sallatë tuaj të freskët, por edhe në kopër ose karrota të papërpunuara. Ju gjithashtu mund ti spërkasni ato në fund të gatimit në perime të ziera ose të pjekura në tigan.

2) Në supa

Nëse i doni supat duke i shtuar dhe farat e lirit, do të përfitoni një pjatë plot përfitime dhe shumë të shijshme për shëndetin tuaj .Mos harroni se është gjithmonë më mirë të mos gatuani farat, por t’i shtoni ato ashtu si janë mbi supat e ndryshme.

3)Për bukën

Nëse e përgatitni bukën në shtëpi, shtoni një ose dy lugë çaji të këtyre farave në përzierjen e recetës që zakonisht përdorni, për të rritur aromën e saj dhe vetitë ushqyese.

4) Ujë dhe kos

Nëse keni probleme me ndjesinë e fryjeve mos harroni të përgatitni një gotë ujë para mbrëmjes duke i shtuar një lugë fara liri. Të nesërmen në mëngjes, të gjitha ngjyrat e pranishme në fara do të lëshohen në ujë dhe ju do të keni një pastrues ose detoxs si ilaç natyral për të larguar ndjesinë e barkut të fryrë. Pini ujin pas filtrimit të farave. Efekti i njëjtë mund të merret duke përdorur këto fara në qumësht , kos ose për mëngjes dhe snack.

Farat e lirit në kozmetikë, veçanërisht për flokët dhe lëkurën :

5) Flokët

Për t’u përdorur në flokë të lagur para larjes, me fara liri mund të krijoni një maskë ushqyese që do të përdoret në atë moment. Në një tigan dy lugë fara liri dhe 250 ml ujë, të cilat i lemë të pushojnë gjatë natës. Filtroni lëngun e marrë dhe shtoni disa pika vaj ulliri, bajame të ëmbla duke përfituar kështu maskën ideale për flokë me shkëlqim e të fortë.Nëse flokët tuaj janë veçanërisht të yndyrshëm,shtoni gjysmë banane të përzier mirë ose gjysmë gotë kos të thjeshtë në përzierje.

6) Anti-zbokth

Disa pika të vajit të lirit që të masazhoni kokën para para larjes mund të zvogëlojnë problemin e zbokthit.

7) Xhel ushqyes

Një fiksues flokësh ushqyes në vend të produkteve jo të shëndetshme Thjesht vendosni 30 gramë fara liri në një tigan të vogël me 200 ml ujë. Ziejeni për 5 minuta dhe lereni të ftohen derisa të përfitojmë një masë xheli. Në këtë pikë, ju mund të shtoni dy lugë lëng limoni dhe të vendosni xhelin në një kavanoz xhami, për të mbajtur në frigorifer deri në një javë.

8) Maskë fytyre

Shumë e dobishme për të zbutur dhe për të ushqyer fytyrën tonë është një maskë e bazuar në dy lugë liri me të cilën shtohet një lugë gjelle mjaltë dhe katër lugë me ujë të nxehtë. Përzierja arrihet thjesht nga farat e lirit me ujë dhe mjaltë. Përzierja pastaj aplikohet në fytyrë dhe shplahet me ujë pas 15 minutash.

9) Inflamacioni i lëkurës

Vaji i lirit mund të përdoret në kozmetikë, veçanërisht për vetitë qetësuese, ushqyese, zbutëse dhe shëruese.

Temat: