19:13 / E Martë, 09 Gusht 2022 / AR

​Franca në mesin e valës së katërt të të nxehtit mes thatësirës historike

Franca ishte në mes të valës së saj të katërt të të nxehtit të vitit të hënën, ndërsa vendi përballet me atë që qeveria paralajmëroi se është thatësira e saj më e keqe në histori.

Agjencia kombëtare e motit Meteo France tha se vala e të nxehtit filloi në jug dhe pritet të përhapet në të gjithë vendin dhe të zgjasë deri në fundjavë.

Në përgjithësi, gjysma jugore e Francës pret temperatura të ditës deri në 40 gradë Celsius dhe ato nuk do të bien natën nën 20 gradë Celsius.

Temperaturat e larta nuk po i ndihmojnë zjarrfikësit që po luftojnë me zjarrin në malet Chartreuse pranë Alpeve në Francën lindore, ku autoritetet kanë evakuuar rreth 140 njerëz.

Meteo France tha se vala e të nxehtit të kësaj jave nuk do të jetë aq intensive sa ajo e muajit të kaluar, kur disa rajone përjetuan temperatura rekord.

Por temperaturat e larta vijnë gjatë thatësirës më të madhe të regjistruar ndonjëherë, sipas qeverisë. Muaji i kaluar ishte korriku më i thatë që nga fillimi i matjeve në 1959.

Qeveria tha javën e kaluar se më shumë se 100 komuna nuk mund të sigurojnë ujë të pijshëm përmes çezmave dhe kanë nevojë për furnizim me kamionë uji.

Nxehtësia detyroi gjithashtu gjigantin e energjisë EDF të ndërpresë përkohësisht prodhimin e energjisë në disa prej centraleve të tij bërthamore, të cilat përdorin ujin e lumenjve për të ftohur reaktorët.