17:28 / E Hënë, 29 Qershor 2020 / indeksADMonline

​Irani, urdhër arrest për Trumpin

Irani ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin amerikan Donald Trump dhe 30 persona të tjerë me dyshimin se janë përfshirë në sulmin ndaj gjeneralit iranian në Bagdad, tha prokurori në Teheran, Ali Alkasimer.

Irani i ka kërkuar Interpolit ndihmë në arrestimin e të dyshuarve, por Interpol nuk e ka komentuar.

Edhe pse presidenti amerikan nuk është në rrezik që të arrestohen në të vërtetë, akuza ka rritur tensionin midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

Prokurori tha se Trump dhe të dyshuarit e tjerë akuzohen për përfshirje në sulmin në të cilin gjeneral Qasem Soleymani u vra më 3 janar në Bagdad.

Ata akuzohen për vrasje dhe terrorizëm, tha Alkasimer, njoftoi agjencia ISNA.

Identiteti i të akuzuarit nuk është deklaruar, përveç presidentit amerikan, dhe prokurori tha se Teherani do të vazhdojë ta ndjekë ndjekjen edhe pas skadimit të mandatit presidencial.

Soleymani dhe pesë persona të tjerë u vranë në sulmin me avionë amerikanë pranë aeroportit të Bagdadit.

Irani është hakmarrë me një sulm me raketa balistike ndaj forcave amerikane në Irak.