15:57 / E Martë, 22 Shtator 2020 / indeksADMonline

​Lëkura e errët në sqetull: 10 shkaqet më të zakonshme

Lëkura e errët rreth sqetullave është e zakonshme dhe mund të shkaktohet nga përdorimi i tepruar i deodorantit antidjersë dhe rruajtja. Përveç kësaj, fërkimi i shkaktuar nga veshja e ngushtë, hiperpigmentimi dhe akumulimi i qelizave të vdekura të lëkurës mund të ndikojë në ngjyrën e errët të lëkurës nën sqetulla. Por ndryshimi i ngjyrës së lëkurës mund të shkaktohet edhe nga disa sëmundje serioze si Addison.

Rruajtja – nëse flokët tuaj janë më të errët se ngjyra e lëkurës, rruajtja heq shtresën e sipërme sipërfaqësore të lëkurës tuaj, kështu që ju mund të shihni më mirë folikulat e errëta të flokëve.

Rruajtja gjithashtu mund të shkaktojë kruajtje nëse nuk përdoret një brisk mjaft i mprehtë. Me pak fjalë, rruajtja e shpeshtë shkakton formimin e lëkurës së fortë dhe të errët, pasi këto procedura çojnë në acarim të lëkurës. Depilimi është një zgjidhje më e mirë pasi tërheq flokët nga rrënjët, megjithëse është një procedurë e dhimbshme për të cilën nuk është e lehtë të vendosësh.

Deodorantët dhe antiperspirantët – mbrojnë nga aromat e pakëndshme të trupit, por përmbajnë kimikate që mund të jenë të dëmshme për lëkurën, duke bërë që ajo të jetë e errët. Përdorimi i deodorantëve të butë ose ilaçeve natyrale mund të mbrojë nga aromat e pakëndshme dhe njollat e errëta nën sqetulla. Deodoranti më i mirë dhe më i zakonshëm natyror është të vendosni sodë buke në sqetulla. Kjo do të shmangë ekspozimin ndaj kimikateve që gjenden në deodorant.

Akumulimi i qelizave të vdekura të lëkurës – qelizat e vdekura grumbullohen në sipërfaqen e lëkurës në të gjithë trupin. Zona e sqetullës nuk është përjashtim. Akumulimi i qelizave të vdekura të lëkurës rreth sqetullave mund të jetë një arsye tjetër për ngjyrën e errët të lëkurës në zonë. Lëvorja e sqetullave është një zgjidhje e mirë kundër këtij problemi.

Hiperpigmentimi – është një gjendje e zakonshme dhe e padëmshme që i bën zona të caktuara të lëkurës të duken më të errëta se lëkura përreth. Kjo është për shkak të tepricës së melaninës – një pigment që i jep ngjyrën e lëkurës dhe e bën të errësuar. Nëse mendoni se shkaku i ngjyrës së errët të lëkurës nën sqetulla është hiperpigmentimi, është mirë të kërkoni këshillën e një dermatologu.

Fërkimi i shkaktuar nga veshja e ngushtë – ka gjëndra nën sqetulla që i bën një zonë shumë të ndjeshme, kështu që fërkimi i veshjeve dhe lëkurës mund të shkaktojë njollë të ngjyrës në atë zonë. Gjatë sporteve dhe ditëve të ngrohta, është më mirë të vishni rroba më të gjera që nuk ngjiten drejtpërdrejt në lëkurë.

Acanthosis Nigricans (akantoza e zezë) – është një term mjekësor për zonat e hiperpigmentimit të zi të lëkurës. Zakonisht ndodh në palosjet e qafës, nën sqetulla, në ijë, kërthizë. Ato janë më të zakonshme te personat e trashë ose diabetikë dhe në çekuilibrat hormonalë.

Fëmijët që zhvillojnë akantozë të zezë kanë një rrezik më të lartë për të zhvilluar diabet të tipit 2. Rrallë, akantoza e zezë mund të jetë një shenjë e një tumori të organeve të brendshme. Bisedoni me mjekun tuaj për të ditur se çfarë hapash mund të ndërmerrni për të trajtuar këtë gjendje. Me udhëzimin e duhur, ky ndryshim i ngjyrës mund të kontrollohet.

Infeksion bakterial – Zona e sqetullës është një habitat i përsosur për bakteret. Djersitja e tepërt mund të bëjë që bakteret të mbeten në lëkurën nën sqetulla. Bakteri Corynebacterium minutissimum shkakton djersitje të tepruar, dhe problemi më pak serioz është aroma e trupit. Sidoqoftë, ai gjithashtu mund të shkaktojë një infeksion kronik në shtresat më të thella të lëkurës të quajtur eritrasma. Nëse ky është shkaku, mjeku do të përshkruajë një krem specifik.

Pirja e duhanit – është hiperpigmentimi i shkaktuar nga pirja e duhanit. Sqetullat do të kenë një ngjyrë më të errët për sa kohë që personi pi duhan. Trajtohet duke lënë duhanin. Ndalimi i pirjes së duhanit gjithashtu do të kontribuojë në shëndetin e përgjithshëm të trupit.

Melasma – është një problem i zakonshëm i lëkurës. Zakonisht shihet si njolla të errëta në lëkurë. Ndodh kryesisht në ato pjesë të trupit që janë të ekspozuara ndaj diellit. Gratë kanë më shumë gjasa të marrin melasma sesa burrat. Kjo është gjithashtu e zakonshme gjatë shtatzënisë, pasi hormonet shkaktojnë melasma te gratë gjatë kësaj periudhe.

Trajtimi më i zakonshëm është vendosja e kremit kundër diellit në lëkurë në intervale të rregullta. Nëse nuk duket se po zbehet, atëherë vizitoni një mjek dhe ndiqni hapat për t’u rikuperuar nga ky problem i lëkurës.

Sëmundja Addison – ndodh kur funksioni i gjëndrës mbiveshkore është i dëmtuar. Një nga simptomat e kësaj sëmundjeje është shfaqja e hiperpigmentimit.

Simptoma të tjera të sëmundjes përfshijnë lodhje ekstreme, humbje peshe dhe ulje të oreksit, presion të ulët të gjakut (madje edhe të fikët), dëshira për kripë, sheqer të ulët në gjak (hipoglikemia), të përziera, diarre ose të vjella, dhimbje barku, dhimbje të muskujve ose të kyçeve, nervozizëm, depresion, humbje e flokëve ose mosfunksionim seksual te gratë.

Mund të prekë njerëz të çdo moshe, megjithëse është më e zakonshme midis moshës 30 dhe 50-vjeç. Është gjithashtu më e zakonshme te gratë sesa burrat. Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj.