21:17 / E Diele, 25 Tetor 2020 / R

​NASA: Shkëmbi i madh sa Piramida e Gizës do të përplaset në orbitën e Tokës javën tjetër

Një asteroid që vlerësohet të ketë të njëjtën madhësi sa Piramida e Madhe e Gizës do të përplaset me orbitën e Tokës nesër, sipas Qendrës për Studime të Objekteve të Afërta me Tokën e NASA aktualisht po mbikëqyr asteroidin.

Shkëmbi hapësinor 2020 QD5 kategorizohet si një shkëmb hapësinor Apollo dhe vlerësohet të jetë midis 60 dhe 130 metra, po udhëton me një shpejtësi prej rreth 8.57 km në sekondë.

Organizata amerikane e kërkimit hapësinor ndjek qindra asteroide në çdo kohë të caktuar dhe QD5 2020 megjithëse është më i madh se shkëmbinjtë e tjerë hapësinorë, pritet të kalojë pranë planetit tonë pa shkaktuar ndonjë dëm. Shkëmbi është rreth 10.03 milje hënore larg Tokës, i cili është rreth 2.395.728 milje.

Vëzhguesit e yjeve do të trishtohen kur dinë se shkëmbi nuk do të shihet nga Toka, por ai do të kalojë në ora 15.15 sipas kohës lokale.

Shumica e asteroideve nuk bien në kontakt me atmosferën e Tokës, por në raste të rralla ata mund të shkaktojnë telashe për sistemet e parashikimit të motit.