21:18 / E Premte, 09 Mars 2018 / indeksADMonline

​Ndodh edhe kjo, Amsterdami në errësirë

Një defekt i madh elektrik ka zhytur Amsterdamin në errësirë, duke ndaluar lëvizjen e tramvajeve dhe duke detyruar muzetë e famshëm të mbyllen.

“Ky defekt filloi ndodhi orës 11:00 pas këputjes së një kabllo elektrike, gjatë punimeve të gërmimit në jug të lagjes historike të kryeqytetit holandez”, njoftoi kompania furnizimit me elektricitet “Liander”, në një komunikatë.

Muzeu “Rijksmuseum”, që strehon pafund thesare artistike, si piktura e famshme e Rembrandit “The Night Watch”, u evakua dhe mbyll, ashtu si muzeu arkeologjik Allard Pierson, që ndodhet aty pranë./ATSH/