13:38 / E Enjte, 01 Tetor 2020

​Njeriu i parë që mposhti sidën, tani po e lufton kancerin

Timothy Ray Brown i cili mundi HIV- AIDS-in ka zgjedhur kujdesin për bujtinë në shtëpi pasi leukemia e tij u rikthye pas një dekade.

Personi i parë në botë që dihet se ka mundur HIV-in po lufton me një sëmundje tjetër vdekjeprurëse.

Timothy Ray Brown, i quajtur si pacient i Berlinit për shkak të vendit ku ishte në atë kohë, tani është në një betejë kundër kancerit dhe aktualisht nën kujdesin e regjimit në shtëpi për shkak të një përsëritjeje të leukemisë. I mbijetuari 54-vjeçar i HIV-it iu nënshtrua një trajtimi historik mbi një dekadë më parë dhe tani po jeton në Palm Springs.

Brown filloi të përjetonte dhimbje dhe simptoma neurologjike vjeshtën e kaluar. Pas kryerjes së testeve përkatëse në fillim të këtij viti, u zbulua se kanceri i tij ishte rikthyer, duke u përhapur në shtyllën kurrizore dhe trurin e tij. Pasi iu nënshtrua kimioterapisë dhe rrezatimit, por kushtet nuk u përmirësuan dhe efektet anësore u bënë të patolerueshme. Brown ishte duke iu nënshtruar trajtimit në spital edhe gjatë pandemisë COVID-19, por më vonë vendosi të hynte në kujdesin e bujtinës dhe të ndalonte trajtimin.

“Timothy nuk po vdes nga HIV, thjesht për të qenë i qartë,” i tha Tim Hoeffgen, partneri i Brown, Mark S. King, i cili dha lajmin këtë javë në blogun e tij. “HIV nuk është gjetur në qarkullimin e tij të gjakut që kur u kurua. Kjo është zhdukur. Kjo është nga leukemia. Zot, unë e urrej kancerin.”

Ishte në vitin 2006 kur Brown po kalonte trajtim antiretroviral pas diagnozës së tij të leukemisë. Brown mësoi se kishte HIV në vitet 1990. Ishte atëherë kur mjeku i tij gjerman doli me idenë për të përdorur qelizat burimore nga një dhurues me një mutacion të rrallë gjenetik që bllokonte hyrjen e HIV në qeliza. Ai iu desh të bënte dy transplantime të palcës më 2007 dhe përsëri më 2008, pasuar nga kimioterapia intensive.

Brown ishte bërë jashtëzakonisht i dobët për shkak të efekteve anësore të trajtimit të tij dhe sëmundjeve në trup. Por një jetë e re erdhi kur qelizat burimore të dhuruesve rindërtuan një sistem të ri imunitar që ishte rezistent ndaj virusit.

“Timothy dëshmoi që HIV-i mund të shërohet, por kjo nuk është ajo që më frymëzon për të,” tha Steven Deeks, një specialist i AIDS-it në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko, duke shtuar se “Ne morëm copa të zorrës së tij, morëm copëza të nyjave të tij limfatike. Sa herë që i kërkohej të bënte diçka, ai shfaqej me hir të mahnitshëm”.