12:35 / E Mërkurë, 21 Shtator 2022 / LB

​Putin kërcënon se do të përdorë “armë shkatërrimi” dhe akuzon Perëndimin për “shantazh bërthamor”

“Nuk është bllof”, Putin kërcënon se do të përdorë “armë shkatërrimi” dhe akuzon Perëndimin për “shantazh bërthamor”. Vladimir Putin ka kërcënuar se do të përdorë armë të shkatërrimit në masë kundër Perëndimit, pasi njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak në një përshkallëzim të luftës kundër Ukrainës, njofton The Independent.

Në një fjalim drejtuar kombit të tij, presidenti rus paralajmëroi se do të përdorte “të gjitha mjetet” në dispozicion për të “mbrojtur” vendin e tij kundër asaj që ai pretendoi se ishte “shantazh bërthamor”.

“Nuk është një bllof,” shtoi ai.

Rusia është përballur me pengesa në fushën e betejës në pushtimin e saj në Ukrainë dhe mobilizimi i pjesshëm i shpallur të mërkurën do të thotë se rezervistët ushtarakë tani do të rekrutohen në luftë.

Putin tha se masa ishte “plotësisht e përshtatshme për kërcënimet me të cilat përballemi, domethënë për të mbrojtur atdheun tonë, sovranitetin dhe integritetin e tij territorial”.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit, ai paralajmëroi se do të ishte i përgatitur t’i drejtohej armëve të shkatërrimit në masë, ndërsa akuzoi liderët perëndimorë se po kërcënonin vendin e tij.

Putin tha se kishte “deklarata të disa përfaqësuesve të rangut të lartë të shteteve kryesore të NATO-s për mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore të shkatërrimit në masë kundër Rusisë”.

“Atyre që i lejojnë vetes deklarata të tilla në lidhje me Rusinë, dua t’ju kujtoj se edhe vendi ynë ka mjete të ndryshme shkatërrimi, dhe për komponentë të veçantë dhe më moderne se ato të vendeve të NATO-s”, tha ai.

Presidenti rus shtoi: “Kur integriteti territorial i vendit tonë kërcënohet, për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë, ne me siguri do të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion”.

Një ministër i zyrës së jashtme britanike tha se komentet ishin “mjaft shqetësuese” kur u pyetën për kërcënimin të mërkurën. “Është diçka që ne duhet ta marrim shumë seriozisht sepse, e dini, ne nuk jemi në kontroll. Unë nuk jam i sigurt se ai është në kontroll,” tha Gillian Keegan.

“Dua të them, ky është padyshim një përshkallëzim dhe, natyrisht, për popullin rus tani ata do të rekrutohen në këtë luftë.” Fjalimi televiziv i udhëheqësit rus drejtuar kombit vjen një ditë pasi rajonet e kontrolluara nga Rusia në Ukrainën lindore dhe jugore njoftuan planet për të mbajtur votime për t’u bërë pjesë integrale e Rusisë.

Përpjekjet e mbështetura nga Kremlini për të gëlltitur katër rajone mund të krijojnë skenën që Moska të përshkallëzojë luftën pas sukseseve të Ukrainës. Të mërkurën, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, hodhi poshtë planet ruse për të organizuar referendume në rajonet e pushtuara si “zhurmë” dhe falënderoi aleatët e Ukrainës për dënimin e votave, të cilat janë planifikuar të fillojnë të premten. ( Sipas The Independent )/rtsh/