14:49 / E Enjte, 21 Maj 2020

​Rreth 10.000 punonjës të shëndetit iranian janë të infektuar me koronavirus

Rreth 10 mijë punëtorë shëndetësorë iranianë janë infektuar me koronavirus, raportoi të enjten agjencia e lajmeve ILNA, duke iu referuar autoriteteve shëndetësore.

Irani është vendi i Lindjes së Mesme më i goditur nga pandemia koronavirus, me 7.224 vdekje dhe 129.341 raste të infeksionit. Shërbimi shëndetësor i vendit është dobësuar, dhe Ministria e Shëndetësisë njoftoi në prill se më shumë se 100 punonjës shëndetësorë kishin vdekur nga Covid-19.

Sidoqoftë, më shumë detaje në lidhje me infeksionin midis profesionistëve të shëndetit nuk kanë qenë të disponueshme deri më tani.

Më parë të enjten, ministri i Shëndetësisë Saeed Namaki u bëri thirrje iranianëve që të shmangnin udhëtimet gjatë festës fetare të Fitër-Bajramit të këtij muaji, për të shmangur rrezikun e përhapjes së infeksionit të koronavirusit, njoftoi televizioni shtetëror.

Iranianët shpesh udhëtojnë në qytete të tjerë në të gjithë vendin për të shënuar fundin e Ramazanit, muaji i shenjtë mysliman. Por kjo, paralajmëron Namaki, mund të çojë në mosrespektimin e masave distancuese sociale dhe një shpërthim të ri të infeksionit Covid-19.

“Rreth 90 për qind e popullsisë në shumë zona ende nuk është e infektuar. Në rast të një shpërthimi të ri, do të jetë shumë e vështirë për mua dhe kolegët e mi ta kontrollojnë atë,” paralajmëroi ministri i Shëndetësisë.

Një raport nga qendra e kërkimit parlamentar sugjeron që numri aktual i infeksioneve dhe vdekjeve në Iran mund të jetë pothuajse dyfish më i lartë se ai i lëshuar nga Ministria e Shëndetësisë.

Numri i rasteve të infeksionit ka qenë në një trajektore në rritje gjatë dy javëve të fundit. Sidoqoftë, presidenti Hassan Rohani tha të mërkurën se Irani është afër mposhtjes së infeksionit.