18:33 / E Martë, 09 Gusht 2022 / AR

​SHBA e Arabia Saudite zhvillojnë stërvitje të përbashkëta ushtarake

Forcat detare të Arabisë Saudite dhe Shteteve të Bashkuara kanë mbërritur në portin e Yanbu, në perëndim të këtij vendi arab, ku do të zhvillojnë stërvitjen e përbashkët ushtarake “Native Fury 22”.

Stërvitja do të zgjasë disa ditë dhe ka për qëllim forcimin e partneritetit midis forcave saudite dhe amerikane, njoftoi agjencia saudite e lajmeve SPA.

Yanbu është një port i madh tregtar dhe detar në bregun perëndimor të Arabisë Saudite dhe ka një bazë detare.