17:18 / E Hënë, 28 Nëntor 2022 / LB

​SHBA: Rusia vendosi në mënyrë të njëanshme të shtyjë negociatat

Rusia ka shtyrë në mënyrë të njëanshme bisedimet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për rinovimin e inspektimeve të armëve bërthamore në kuadër të Marrëveshjes së Re START të Armëve Bërthamore, të cilat supozohej të mbaheshin në Kajro, njoftoi sot Departamenti i Shtetit.

Siç tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Uashingtoni është i gatshëm të caktojë data të reja për negociata sa më shpejt të jetë e mundur.

Zyrtarët nga të dy vendet do të takoheshin në kryeqytetin egjiptian Kajro nga 29 nëntori deri më 6 dhjetor për të diskutuar rifillimin e inspektimeve sipas traktatit të ri të reduktimit të armëve bërthamore, i cili u pezullua në mars 2020 për shkak të pandemisë COVID-19.

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë dhe Ambasada Amerikane në Moskë më herët kanë njoftuar se negociatat janë shtyrë, por asnjëra palë nuk ka dhënë arsye për shtyrjen e takimit.

START i ri, i cili hyri në fuqi në vitin 2011, kufizon numrin e kokave bërthamore strategjike që SHBA-ja dhe Rusia mund të vendosin, si dhe vendosjen e raketave dhe bombarduesve për shpërndarjen e tokës dhe nëndetëseve.