17:06 / E Mërkurë, 03 Gusht 2022 / GF

​Shpërthim në një fabrikë franceze, ka të plagosur

Disa persona janë lënduar në shpërthimin e sotëm në fabrikën ushtarake të eksplozivëve dhe karburantit të kompanisë Eurenco në Bergerac në jugperëndim të Francës, tha një zyrtar i kompanisë.

Pas shpërthimit, një zjarr shpërtheu në fabrikë. Shërbimet e urgjencës ngritën nivelin e sigurisë dhe zyra e kryebashkiakut të Bergerac i bëri thirrje publikut që të shmangë zonën përreth fabrikës.

Nuk dihet ende shkaku i shpërthimit. Kompania prodhon eksplozivë ushtarakë, lëndë djegëse dhe lëndë djegëse, si dhe eksplozivë për përdorim civil.