22:16 / E Diele, 28 Qershor 2020 / indeksADMonline

​Zgjedhjet në Poloni, sondazhet tregojnë për fitoren e Duda në raundin e parë

Presidenti aktual polak, Andrzej Duda fitoi shumicën e votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të dielën, por jo aq sa duhet për një fitore të drejtpërdrejtë, treguan sondazhet e daljeve.

Sondazhet tregojnë se konservatori Duda fitoi 41.8 për qind të votave, jo aq sa të fitonte direkt në raundin e parë. Vendin e dytë e zuri kryetari i Liberalëve të Varshavës Rafal Trzaskowski me 30.4 për qind, i cili do të përballet me Duda në raundin e dytë, më 12 korrik.

Duda, i mbështetur nga Partia për Drejtësi dhe Drejtësi (PiS) në pushtet, dëshiron të fitojë zgjedhjet për të siguruar një mandat të dytë pesëvjeçar dhe për të konsoliduar rregullin konservator.

Zgjedhjet ishin caktuar për 10 maj, por u shtynë për shkak të pandemisë.

Rezultatet përfundimtare të raundit të parë priten javën e ardhshme.