18:32 / E Martë, 11 Qershor 2019

10 fakte rreth çajit, që duhet t’i dini

Çaji është një ndër pijet më të përhapura në botë. Po ashtu, plot lloje të çajit kanë edhe veti shëruese, që e shtojnë rëndësinë e kësaj pijeje.

Por përtej këtyre, janë disa fakte rreth çajit që është mirë t’i dini. Albinfo.ch ka përzgjedhur 10 prej tyre në seriousfacts.com.

Filterat e çajit (tea bags) janë shpikur në vitin 1908 nga Thomas Sullivan në ShBA.

Për herë të parë, çaji në Kanada arriti në vitin 1716, kurse në Rusi në gjatë vitit 1600.

Çaji i gjelbër ishte ndër pijet më të popullarizuara në ShBA gjatë vitit 1800.

Ekzistojnë rreth 1500 lloje të ndryshme të çajit.

Kina është prodhuesi më i madh i çajit në botë.

Çaji i ftohtë (Ice Tea) është shpikur në vitin 1904, dhe u prezentua në Panairin Botëror St. Louis.

Çaji është pija më e konsumuar në botë.

Çaji i zi quhet “çaj i kuq” në Kinë.

Sipas një studimi, çaji i gjelbër mund të ndihmojë në uljen/reduktimin e disa formave të kancerit.

Çaji më i shtrenjtë është një çaj i rrallë kinez, i quajtur Tieguanyin.