19:21 / E Premte, 12 Korrik 2019

13 vjeçar vret pesë persona dhe plagos 40 të tjerë, pasi e hodhi veten në erë në një martesë në Afganistan

Fëmija bomber  vetëvrasës, 13 vjeç, vret pesë persona dhe plagos 40 të tjerë, pasi e hodhi veten në erë në një martesë në Afganistan

Një 13-vjeçar sulmues vetëvrasës vrau të paktën pesë persona dhe plagosi 40 të premten në një sulm në një ceremoni martese në Afganistanin lindor.

As talebanët as shteti islam nuk kanë marrë përgjegjësinë për sulmin e këtij mëngjesi në Nangarhar, një krahinë e paqëndrueshme në kufi me Pakistanin.

Midis të vrarëve ishte Malik Toor, një komandant i një milicia pro-qeveritare që kishte organizuar dasmën, tha zyrtari i policisë Fayz Mohammad Babarkhil. Është e kuptueshme që Toor ka të ngjarë të jetë objektivi.

“Këtë mëngjes në orën 8, një bomber vetëvrasës shpërtheu  në një ceremoni martese … në rrethin e Pachiragam”, tha AttaullahKhogyani, zëdhënësi i guvernatorit Nangarhar për AFP. ‘Si rezultat, pesë të vrarë, më shumë se 40 të plagosur’.

Hazret Khan Khaksar, guvernatori i qarkut Pachiragam, vuri në pah për 14 të vdekur dhe 14 të plagosur, por ai paralajmëroi se shifrat mund të ndryshonin.

ZahirAdil, zëdhënësi rajonal i spitalit Nangarhar, tha për AFP se dy trupa dhe 11 viktima të plagosura ishin dërguar në spital në qytetin qendror Nangarhar.

Official figures have ranged from 11 injured to up to 40 after the 13-year-old blew himself up

Shpërthimi vjen vetëm disa ditë pasi bisedimet historike midis përfaqësuesve afganë dhe talebanëve u mbyllën si pjesë e një përpjekjeje të udhëhequr nga SHBA për t’i dhënë fund luftës.

Në përfundim të takimit dy-ditor në Doha, partitë zbuluan një rezolutë të përbashkët duke premtuar një ‘udhërrëfyes për paqen’ në të cilin ata kërkuan të reduktonin viktimat civile në ‘zero’.

Bisedimet e drejtpërdrejta midis të dërguarit të paqes së SHBA Zalmay Khalilzad dhe talebanëve gjithashtu u zhvilluan javën e kaluar./Indeksonline/

A wounded man is tended to as others stricken in the blast are laid up in hospital in Nangarhar province