22:04 / E Diele, 10 Shkurt 2019

13 vjeçari që ka fytyrën plot qime, tregon se si ofendohet nga të huajt

Një nxënës nga India vuan nga një gjendje e rrallë e njohur si “sindroma e ujqërve”, e cila e ka bërë që fytyra e tij të mbushet me flokë.

Lalit Patidar, 13 vjeç, nga Ratlam ka lindur me hypertrichosis kongjenitale.

Gjendja e pashërueshme shkakton sasi jonormale të qimeve të gjata deri në 5 cm të gjata për t’u rritur në fytyrën e një njeriu, krahët dhe pjesët e tjera të trupit të tyre.

Lalit i cili është i suksesshëm dhe i popullariuar në shkollë, thotë se zakonisht nuk e ka problem për pamjen e tij pasi është mësuarm por të huajt ndonjëherë hedhin gurë mbi të dhe e quajnë majmun.

Pavarësisht nga gjendja e tij, adoleshenti thotë se ai ëndërron që një ditë të bëhet një oficer policie dhe “ të vërë gjitha vjedhësit dhe kriminelët në burg”.

Lalit thotë: “Unë kam lindur me shumë flokë në fytyrë dhe kjo më bën ndryshe.

‘Ndonjëherë doja të isha si fëmijët e tjerë, por nuk mund të bëj shumë për këtë. Jam mësuar me mënyrën se si unë jam, dhe zakonisht jam i kënaqur me veten time’.

Nëna e Lalit 42-vjeçarja, Parvatibai, kujdeset për një familje prej 14 vetash në shtëpinë e tyre, duke përfshirë pesë motrat e Lalit.

Ajo tha: ‘Nëfillim, një orë pas lindjes së Lalit, isha i habitur të shihja trupin e tij të mbuluar me një sasi të jashtëzakonshme flokësh. Pastaj ne kërkuam shpjegime nga doktorët dhe ata erdhën në përfundim se ai vuan nga një sindrom e  rrallë dhe se nuk mund të bëhet asgjë për të”./Indeksonline/