12:47 / E Martë, 17 Shtator 2019

24 persona të vrarë në një tubim zgjedhor, në Afganistan- presidenti s’e ndërpret fjalimin

Njëzetekatër persona kanë vdekur dhe 32 janë plagosur, si pasojë e një bombe që ka shpërthyer në afërsi të tubimit zgjedhor që ishte duke e mbajtur presidenti Afgan, Ashfraf Ghani i cili shpëtoi pa lëndime, thuhet sipas një zyrtari të shëndetësisë, transmeton Indeksonline.

Mijëra afganë ishin mbledhur në një fushë të hapur ajrore në një hapësirë trajnimi policie ne provincën veriore të Parvanit, për të dëgjuar Ghan-in të fliste këtë mëngjes. Kreu i departamentit të shëndetësisë në Parëan, Qasim Sangin tha se 24 persona kanë vdekur dhe 32 janë lënduar . Në mesin e të vdekurve kishte edhe gra dhe fëmijë.

Shpërthimi  ndodhi vetëm disa momente pasi Presidenti Ghan arriti në vendin e ngjarjes, megjithëse shpërthimi ishte i dëgjueshëm, ai e vazhdoi fushatën . Ghan mbajti një fjalim në të cilin e lavdëronte udhëheqjen lokale para turmës.

Wahid Shahkar, zëdhënësi i guvernatorit të provincës në Parëan tha se shpërthimi që shënjestori mitingun e fushatës u krye nga një bomber vetvrasës duke drejtuar një motor.

Zgjedhjet presidenciale në Afganistan janë caktuar për në fund të muajit pas dështimit të bisedimeve të paqes me grupin militant taleban.

Ghani ka zhvilluar një seri tubimesh të mëdha fushimesh në të gjithë vendin javët e fundit pa incidente ndërsa ai bën ofertën e tij për një mandat të dytë. Tubimi i së martës, si me të tjerët, u mbajt në mes të sigurisë së ngushtë me të gjithë të pranishmit që iu nënshtruan kërkimeve të shumta.

Qeveria e Ghani ka theksuar sigurinë ndërsa afganët përgatiten të shkojnë në votime më vonë këtë muaj. Rreth 72,000 forca të sigurisë janë vendosur për të mbrojtur votën dhe më shumë se dy mijë vendvotime do të mbyllen në ditën e zgjedhjeve për shkak të sigurisë së pamjaftueshme.