09:50 / E Enjte, 13 Shkurt 2020

242 persona vdiqën brenda ditës nga koronovirusi, në Hubei

242 persona humbën jetën nga koronavirusi në provincën kineze Hubei të mërkurën, duke shënuar ditën me numrin më të madh të vdekjeve.

Ka pasur gjithashtu një rritje të madhe të numrit të rasteve, me 14.840 njerëz të diagnostikuar me virus. Hubei ka filluar përdorimin e një përkufizimi më të gjerë për të diagnostikuar njerëzit, që përbën pjesën më të madhe të rritjes së rasteve.

Kina shkarkoi dy zyrtarë të lartë në provincën Hubei disa orë pasi u zbuluan shifrat e reja. Deri të mërkurën, numri i njerëzve të diagnostikuar në Hubei, aty ku u shfaq shpërthimi, ishte duke u stabilizuar, shkruan BBC-i.

Por rastet e reja dhe vdekjet në provincë kanë çuar shifra të rasteve.

Mbi 1.350 persona kanë humbur jetën dhe mbi 60.000 janë të infektuar në të gjithë botën.