06:36 / E Enjte, 16 Nëntor 2017 / indeksADMonline

5 hapa për të planifikuar udhëtimin e ëndrrave

Të gjesh udhëtimin e ëndrrave do pak kohë për t’u menduar. Ndërsa familja rritet dhe ndryshon, kështu ndryshojnë dhe planet tuaja të pushimeve. Ai udhëtimi ambicioz me çanta shpine? Mund të mos jetë ideal kur je me fëmijë të vegjël. Një udhëtim në një gji me peizazh fantastik? Të voglit tuaj nuk i mban stomaku deri te dyqani i ushqimeve. Një kasolle rustike pranë një liqeni të qetë? (me wifi)? Tani po, që po merremi vesh. Je vetëm katër hapa larg nga zbulimi këtij udhëtimi ëndrrash.

Hapi 1: Zgjidh stilin ideal për udhëtimin tuaj
Është gabim i zakonshëm fokusimi te një vend specifik, qoftë Parisi, Zelanda e Re apo Josemiti. Mbyllni sytë dhe imagjinoni familjen – moshat, sjelljet, vëmendjen. Tani pyet veten: A është grupi më rehat në bërjen e gjërave të qytetit ( muze, parqe) apo të periferisë ( ecje, not)? Anoni më shumë nga plazhi apo malet? Sa shumë kulturë do të donit? A është ushqimi i mirë i rëndësishëm? Çfarë e tërheq interesin e fëmijëve tuaj? kafshët? shkenca? Moda? Këto janë tem të mirë për t’i sjellë në tryezën e darkës, gjithashtu.

Hapi2: Zgjidh akomodimin ideal
Pyetja hotel vs. shtëpi me qarje mund të jetë e vështirë në abstrakt. Nis duke imagjinuar mëngjesin: A do të porositnit shërbim në dhomë apo do të piqnit një bagetë në një treg vendas? Imagjino kohën e dremitjes: A do ndiheshit rehat në një dhomë hoteli apo do të ishit më i lumtur në një shtëpi të madhe? Përfitimet e hotelit përfshijnë një shërbim me kamerierë. Nëse kjo ju josh, tregohuni realistë me buxhetin, pasi tarifat e hotelit rriten shpejt. Merr në konsideratë një paketë gjithëpërfshirëse, në mënyrë që çmimi të jetë i fiksuar, sidomos kur bëhet fjalë për pushime plazhi. Qiraja është më ekonomike sesa hoteli dhe është këndshëm të ndihesh si vendas. Nëse jeni kësaj rruge bëni pazar, gatuani dhe pastroni përpara dhe mos harroni të merri edhe detergjente.

Hapi3: Zgjidh vendndodhjen e duhur
Kjo është pjesa më argëtuese. Sapo të shkoni në shtëpi në stilin ideal të pushimeve dhe akomodimi, destinacioni potencial vjen në fokus. Ndërsa vendosni mes shteteve apo kontinenteve, bëni edhe disa pyetje: Sa larg dëshironit të udhëtoni? A ju duhet të kaloni shumë kohë në makinë apo tren? A do të preferonit ë udhëtonit në një vend ku gjuha angleze është kryesorja? Edhe këtu duhet të konsideroni buxhetin. Sigurohuni të vlerësoni kostot e udhëtimit si një e tërë. Për shembull, Amerika e Jugut ka çmime ekonomike, por fluturimet kushtojnë.

Hapi 4: Zgjidh gjatësinë e udhëtimit dhe aktivitetet
Një javë në safari mund të tingëllojë e përsosur…ose e mbingarkuar. Mbase tri ditë në një resort afër një kopshti zoologjik do të ishte më mirë. sido të jetë mos ki frikë të hipësh mbi kalë, të mbledhësh shporta me manaferra dhe të hash kuzhinë vendase.