21:12 / E Premte, 12 Korrik 2019

5 rregulla të thjeshta për shëndet të mirë

Ndjekja e një jetese të shëndetshme shpesh shihet e komplikuar. Shumë reklama dhe ekspertë rreth nesh japin këshilla të shëndetshme. Sidoqoftë, udhëheqja e një jete të shënetshme nuk duhet të jetë e komplikuar.

Për të fituar sa më shumë shëndet, humbni peshë dhe ju do të ndjeheni më mire secilen ditë. E gjitha që duhet të bëni është të ndiqni këto 5 rregulla të thjeshta.

1.Mos vendosni gjëra toksike në trupin tuaj

Shumë gjëra që njerëzit i vendosin në trupin e tyre janë toksike. Disa, të tilla si cigare, alkooli dhe droga, të bëjnë shumë të varur, duke e bërë të vështirë për njerëzit që t’i braktisin apo t’i shmangin ato. Nëse keni ndonjë problem me një nga këto substanca, atëherë dieta dhe stërvitja janë zgjidhja për shqetësimet tuaja.

2.Ngrini gjëra dhe lëvizni

Përdorimi i muskujve tuaj është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin tuaj. Për më tepër, stërvitja mund të ndihmojë në zvogëlimin e depresionit dhe rrezikut tuaj për sëmundje të ndryshme kronike, siç janë obeziteti, diabeti i tipit 2, sëmundjet e zemrës, Alzheimer e të tjera.

3.Fleni sikur fëmijë

Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin dhe studimet tregojnë se privimi i gjumit korrespondon me shumë sëmundje, duke përfshirë obezitetin dhe sëmundjet e zemrës. Nëse nuk mund të gjesh fle siç duhet, ka disa mënyra që mund të përpiqeni ta përmirësoni atë: Mos pini kafe në fund të ditës, mundohuni të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në kohë të ngjashme çdo ditë, flini në errësirë të plotë, pa ndriçim artificial, errëso dritat në shtëpinë tuaj disa orë para gjumit.

4.Shmangni stresin e tepërt

Stresi i tepërt mund të rrisë nivelin e kortizolit dhe të dëmtojë rëndë metabolizmin tuaj. Kjo mund të rrisë dëshirat e ushqimit të dëmshëm, dhe ngrit rrezikun e sëmundjeve të ndryshme. Për të zvogëluar stresin, përpiquni të thjeshtoni jetën tuaj – ushtroni, bëni shëtitje në natyrë, praktikoni teknikat e frymëmarrjes së thellë dhe ndoshta edhe meditimin.

5.Hani ushqime të vërteta

Zgjidhni ushqime të papërpunuara, të cilat ngjajnë me atë që duken në natyrë. Është e mirë për të ngrënë një kombinim të kafshëve dhe bimëve – mish, peshk, vezë, perime, fruta, arra, fara, si dhe yndyrna të shëndetshme, vajra dhe produkte të qumështit me yndyrë të lartë./Indeksonline/