10:59 / E Diele, 14 Janar 2018

7 arsye për të qenë të gëzuar në “Ditën më të dëshpëruar të Vitit”

Nesër është e ashtuquajtura “E hëna Blu”, me ç’rast duket të jetë Dita më e dëshpëruar e Vitit.

Por, para se të filloni të dëgjoni këto fjalë, duhet të dini se ‘E hëna e Kaltërt’ nuk është e vërtetë.

E njëjta është një mashtrim i plotë, pra  nuk ka asnjë shkencë që thotë për këtë.

Mirëpo, problemi qëndron se të gjithë ju tregojnë se është dita më e dëshpëruar e vitit, e kombinuar me mot të zymtë të dimrit, luftës për të vazhduar me rezolutat e Vitit të Ri, fakti që është vetëm një e hënë, shumë prej nesh përfundojnë me diçka të një dite të trishtuar, transmeton Indeksonline.

Kur ju e mendoni se është dita më e dëshpëruar e vitit, atëherë mund që të përfundoni t’i kushtoni vëmendje më shumë gjërave negative që ndodhin gjatë kësaj dite, sesa atyre pozitive.

Por, ka shumë arsye pse nesër mund të jetë një nga ditët më të gëzuara të vitit.

Këtu janë vetëm shtatë arsye për të qenë të lumtur në Blue Monday:

1: Janë vetëm 74 ditë deri në një festë bankare

Tani, të dhënë, kjo mund të duket si një kohë të gjatë. Po. Ka një hendek më të gjatë midis pranverës dhe pushimeve të bankave të verës në fund të majit dhe gushtit. Pra, ju shkoni.

2: Po bëhet më lehtë çdo ditë

Ne e kalojmë mirë ditën më të shkurtër të vitit – Solsticioni i Dimrit ishte 21 dhjetori – që do të thotë që me çdo ditë të ardhshme, marrim pak më shumë atë diell të çmuar.

3: Ka shumë oferta ushqimore në dispozicion për momentin

Me të gjithë që pinching pennies dhe duke u përpjekur të mbijetojnë në marule dhe vetëm, restorantet janë duke konkurruar për konsumatorët. Shpesh të gjitha që duhet të bëni është të nënshkruani adresën tuaj të postës elektronike deri në zinxhirët kryesorë (mendoni Pizza Express dhe Byron) të cilët pastaj do t’ju dërgojnë oferta të rregullta.

4: Është koha bluzë e vitit

Ju mund të keni një izolim të vogël shtesë në mes të Krishtlindjes tuaj të mesme, por a) që nuk ju bën më pak të një personi të shkëlqyer, dhe b) është sezoni i kërcimit. Të gjithë e dinë se kërcyesit janë më të mirat e të gjitha sendeve të veshjeve.

5:  Miqtë është në Netflix

Nëse keni nevojë për ndonjë arsye tjetër për të qëndruar në fshikëza nën batanije në divan, seria e preferuar e të gjithëve në SHBA tani është në Netflix. Hidhni mënjanë faktin se disa nga shakat nuk kanë udhëtuar mjaft mirë në vitin 2018, rri duarkryq dhe kënaquni. Ajo gjithmonë do të jetë atje për ju.

6:  Është sezon i çmimeve

Edhe në qoftë se ju nuk mund të kujdesen më pak për atë që fiton dhe vesh atë, ju gjithmonë mund të llogarisë në sezonin e çmimeve për gaffes dhe goss. Dhe kush nuk i do të famshëm të turpëruar vetveten?

7: Është ditëlindja e Martin Luther King Jr

Nëse ju mendoni se bota u zhvendos përpara apo prapa që nga dita e Mbretit, duke festuar gjithçka që ka arritur duhet të paktën t’ju mbush me disa shpresa për të ardhmen./Indeksonline/