07:06 / E Enjte, 26 Korrik 2018 / indeksADMonline

7 vite nga rënia e heroit Enver Zymberi, e kujtojnë kolegët

Janë bërë shtatë vite nga rënia e policit Enver Zymberi, i cili mbeti i vrarë kur shteti i Kosovës, tentoi ta shtrijë sovranitetin në veri në korrik të vitit 2011.

Për nderë të përvjetorit të tij, Policia e Kosovës ka organizuar sot një ceremoni përkujtimore,që do mbahet në Kompleksin e Drejtorisë së Përgjithshëm të Policisë në Prishtinë, në ora 10:00.

Gjithashtu, në shënjim të përvjetorit të vdekjes së tij do të bëhen edhe homazhe nga kryeministri i Kosovës, te lapidari i heroit Enver Zymberi .

Ndërsa në ora 11:00, Policia e Kosovës bën homazhe te varrezat e fshatit Dubovc të Vushtrrisë si dhe viziton familjen e heroit.

Zymberi ishte polic i Njësisë Speciale të Forcave Policore të Kosovës që nga viti 2002. Ai u vra me 26 korrik 2011 në Leposaviq, afër pikës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

Enver Zymberi është shpallur hero i Kosovës me urdhër të ish-presidentes së  Kosovës Atifete Jahjaga. /Indeksonline/