19:25 / E Shtunë, 13 Gusht 2022 / OSH

8 faktet më shokuese dhe të çuditshme që do të lexoni sot!

Këto tetë fakte me siguri nuk do të mund t’i harroni më kurrë.

  1. Një pulë jetoi 18 muaj pa kokë

Ju ndoshta po mendoni se nuk ka asnjë mënyrë që kjo të jetë e vërtetë. Megjithatë, sipas BBC, më 10 shtator 1945, Lloyd Olsen dhe gruaja e tij Clara po vrisnin pula në fermën e tyre në Fruita, Colorado. Një nga këto pula (një zog i cili më vonë u bë i njohur si Majk) nuk pranoi të vdiste edhe pse i ishte prerë koka; domethënë, Majk vazhdoi të jetonte për 18 muaj pasi Lloyd dhe Clara Olsen u përpoqën ta vrisnin.

ADVERTISING

  1. Krijesat e quajtura peshqit kokëgjarpër (snakehead fish) mund të ‘ecin’ në tokë

Reader’s Digest pretendon se ky peshk ka “si gushë ashtu edhe një organ” që e lejon atë të marrë frymë. Prandaj, ai mund të dalë në tokë për të kërkuar ushqim.

  1. Trupi i njeriut heq rreth 600 gramë lëkurë çdo vit

Ju ndoshta e dini tashmë se trupi heq qelizat e vdekura të lëkurës – por a e dinit se sa? Trupi juaj heq lëkurën pothuajse vazhdimisht, pasi Reader’s Digest raporton se “e gjithë epiderma rigjenerohet plotësisht, pak a shumë çdo 27 ditë”.

  1. Pjesë të trurit të Albert Ajnshtajn mund të gjenden në Muzeun Mütter në Philadelphia, Pennsylvania

Më 18 prill 1955, Albert Einstein vdiq në spitalin Princeton në New Jersey. Revista Smithsonian shpjegon se kur Thomas Harvey kreu autopsinë e Ajnshtajn dhe zbuloi se ai kishte vdekur nga një aneurizëm i aortës abdominale, ai vodhi gjithashtu pjesë të trurit të tij. Sot, ju mund të shihni pjesë të trurit të profesorit, të ekspozuara në muzeun Mütter në Philadelphia, Pennsylvania.

  1. Udhëtimi me Piratët e Karaibeve në Disneyland kishte skelete të vërtetë

Dizajnerët e udhëtimit të Pirates of the Caribbean fillimisht ishin të pakënaqur me skeletet me pamje “joreale”. Më pas, ata vendosën të përdorin mbetje të vërteta njerëzore për ta bërë udhëtimin të ndihej më realist dhe kështu, morën skelete nga laboratorët e anatomisë së Qendrës Mjekësore UCLA. Sigurisht, tani që teknologjia është zhvilluar dhe është shumë më e lehtë për t’i bërë gjërat të duken të besueshme, këto mbetje janë hequr. Megjithatë, sipas Atlas Obscura, ka zëra se disa mbetje të vërteta janë ende aty.

  1. Lakuriqët e natës “vampir” konsumojnë gjysmën e gjakut të peshës së trupit të tyre në 30 minuta

Këto krijesa janë të vetmet kafshë që mund të mbijetojnë me një dietë me asgjë tjetër përveç gjakut. Lakuriqët e natës vampir janë “vendas’ në Amerikën Qendrore dhe Jugore dhe zakonisht ushqehen me gjakun e lopëve ose kuajve. OneKindPlanet vëren se ata nuk do të nxjerrin gjak të mjaftueshëm për të vrarë një kafshë, por kafshimet e tyre kanë fuqinë të shkaktojnë infeksione të rënda. Për më tepër, besohet se këta lakuriq nate pinë afërsisht gjysmën e peshës së tyre trupore në gjak çdo natë dhe vdesin nëse nuk gjejnë gjak për dy netë me radhë.

  1. Një ishull pranë Mexico City është i mbushur me kukulla të vjetra

Është e kuptueshme që kjo tingëllon si një vend i dalë nga një film horror. E vendosur në një liqen pranë Mexico City, La Isla de la Muñecas (Ishulli i Kukullave të Vdekura) konsiderohet të jetë një nga vendet më të frikshme në botë. Reader’s Digest ndan legjendën e ishullit:

“Një burrë i quajtur Don Julian Santana ishte kujdestari i ishullit. Një ditë, ai mësoi se një vajzë e vogël ishte mbytur në një nga kanalet e ishullit dhe nga ai moment, vendosi se misioni i tij do të ishte të nderonte atë vajzë. Dhe për të, “nderimi” i saj do të thoshte të mblidhte kukulla ku mund të gjente dhe t’i ekspozonte në ishull, sado rrëqethëse apo të këputura të ishin.”

  1. Ka mbi 200 kufoma në malin Everest

Dihet se shumë njerëz nuk kthehen kurrë nga ngjitja në malin Everest. Për këtë arsye besohet se aty mund të gjenden mbi 200 kufoma. Fatkeqësisht, për shkak se njerëzit kanë frikë se edhe ata mund të vdesin, askush nuk është ngjitur ndonjëherë për të marrë dhe varrosur trupat e vdekur. Prandaj, numri i kufomave vazhdon të rritet.