17:00 / E Enjte, 07 Nëntor 2019

80,000 klientë të interesuar për veturën elektrike të Mini Cooper

BMW Group ka zbuluar se marka Mini ka raportuar se do ta lansojë makinën e saj të parë elektrike, Mini Cooper Se.

Deri më tani më shumë se 78,000 klientë kanë shprehur interesim për këtë veturë, transmeton Indeksonline.

Kjo veturë do ta ketë baterinë 32.6 kwh dhe 28.9 kwh, kurse konsumimi i energjisë do të jetë 15-18 kwh deri në 270 km.

Po ashtu i arrinë 0-100 km në orë për 7.3 sekonda kurse 0-60 km për 3.9 sekonda./Indeksonline/.