09:25 / E Mërkurë, 07 Shtator 2022 / B O

980 automjete nga Polonia nisen drejt Shqipërisë

2 mijë udhëtarë të apasionuar nga Polonia do të vijnë më Shqipëri në kuadër të Złombol.

Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale, teksa shkruan se janë 980 automjete të nisura në Polonia që do vijnë në Shqipëri.

“MIRËMËNGJES 😊 dhe me karvanin e mbi 2 mijë udhëtarëve të apasionuar, me plot 980 automjete të nisura nga Polonia në vendin tonë, ju uroj një ditë të mbarë🙏

*126,795 turistë polakë vizituan vendin tonë gjatë periudhës Janar – Gusht 2022, 40,199 turistë më shumë se një 1 vit më parë🇦🇱🤝🇵🇱” shkruan Rama.

Złombol ka zhgjedhur këtë vit Shqipërinë. Udhëtimin e kanë nisur më 3 shtator.

Cfarë është Złombol

Złombol është një ngjarje bamirësie e garave për garat e makinave me pikënisje në Poloni. Qëllimi i mitingut është të përfundojë rreth 2500 km në një numër etapash duke përdorur një makinë që është ndërtuar ose projektuar gjatë epokës komuniste. Tubimi zhvillohet çdo vit në korrik, gusht ose shtator. Pika e fillimit është gjithmonë Katovice.