09:20 / E Shtunë, 14 Prill 2018

a��Edhe Turqia mbA�shtet sulmin ushtarak nA� Siri

Ministria turke e punA�ve tA� jashtme pA�rmes njA� njoftimi pA�r media ka mirA�pritur sulmin ushtarak tA� vendeve perA�ndimore kundA�r presidentit sirian Bashar al-Assad, duke e quajtur kA�tA� sulm si a�?pA�rgjigje tA� duhura�?.

Sulmet e udhA�hequra nga SHBA, dhe pA�rkrahje tA� BritanisA� sA� Madhe dhe FrancA�s erdhi pasi sulmit kimik tA� javA�s sA� kaluar nA� Douma.

Sipas TurqisA�, ky sulm kundA�r civilA�ve duhet tA� ndA�shkohet dhe vlerA�sohet si sulm kundA�r njerA�zimit.

Qeveria siriane e ka quajtur sulmin si tA� montuar, pA�rderisa aleati i saj, Rusia tha se u realizua me ndihmA�n e BritanisA� sA� Madhe, shkruan BBC./Indeksonline/