09:00 / E Martë, 05 Mars 2024 / AR

A do ta humbasë Princi Harry vizën amerikane për shkak të përdorimit të drogës?

Që nga pensionimi i tij si mbretëror i lartë nga familja mbretërore britanike në vitin 2020, Princi Harry ka jetuar në Kaliforni me gruan e tij Dukeshën Meghan dhe fëmijët e tyre, Princin Archie dhe Princeshën Lilibet. 

39-vjeçari tashmë po mendon edhe të aplikojë për nënshtetësinë amerikane, siç ka treguar së fundmi për “Good Morning America”, transmeton Indeksonline.

Por qëndrimi i tij në Shtetet e Bashkuara aktualisht duket të jetë në rrezik. Arsyeja: aplikimi i tij për vizë në SHBA ngre pikëpyetje.

Në kujtimet e tij “Spare” , Princi Harry deklaroi se kishte përdorur marihuanë dhe kokainë përpara se të transferohej në Montecito  dhe se kishte konsumuar drogë për terapi gjatë kohës së tij në SHBA.

Sipas Daily Mail, sipas rregulloreve të hyrjes në SHBA, si turistët ashtu edhe të huajt që aplikojnë për qëndrim duhet t’u përgjigjen pyetjeve në lidhje me abuzimin me drogën. Zakonisht, përdorimi i drogave ilegale rezulton automatikisht në refuzimin e një aplikacioni.

Prandaj, instituti konservator amerikan “The Heritage Foundation” po bën pyetjet e mëposhtme:

A gënjeu Princi Harry kur aplikoi për vizën e tij në SHBA? Apo autoritetet i injoruan ligjet për mbretërinë dhe qëllimisht u kthyen nga ana tjetër? Sipas të afërmve të 39-vjeçarit, ai i është përgjigjur me ndershmëri të gjitha pyetjeve në kërkesën e tij për qëndrim./Indeksonline/