10:02 / E Hënë, 27 Nëntor 2017 / k.v

A mund ta hani vetëm një vakt ushqimi në ditë?

Një vakt  ushqimi një ditë është një plan diete popullore që pretendon për të ndihmuar njerëzit të humbasin peshë nëpërmjet agjërimit të përhershëm.

Kur ndjek këtë dietë, një person ha vetëm një vakt në ditë, zakonisht darkë, dhe nuk konsumon asnjë kalori tjetër gjatë ditës.

Cili është një ushqim në ditë?

Qull me misër, duke shtuar brokoli, hudhër, kërpudha dhe piper në një vakt vegjetarian të shëndetshëm, transmeton Indeksonline.

Nëse e sqarojmë më tutje, i bie se përgjatë 24 orëve, njeriu duhet të i kushtojë rëndësi ushqimit për vetëm një ore.

Përfitimet potenciale

Njerëzit që ndjekin dietën e një vakti në ditë besojnë se ka përfitime të shumta përveç humbjes në peshë.

Përfitimet e tjera të supozuara përfshijnë: ulja e nivelit të sheqerit në gjak dhe zvogëlimi i peshës tek njerëzit me diabet të tipit 2. Gjithashtu, ndikon pozitivisht jetëgjatësi, sistem kardiak si dhe përmirëson memorien.

Rreziqet

Disa nga rreziqet kryesore që mund të ju kanosen nëse i përmbaheni një diete të tillë janë:

Marramendje, të përziera, lodhje, probleme në koncentrik, etj./Indeksonline/