12:29 / E Premte, 13 Prill 2018

A mund tA� ndihmojA� dieta vegane pA�r humbje nA� peshA�?

Dietat vegane janA� krejtA�sisht tA� bazuara nA� bimA�, qA� do tA� thotA� se ato nuk pA�rfshijnA� mish, vezA� ose produkte tA� qumA�shtit. ShumA� ushqime me bazA� shtazore janA� tA� larta nA� yndyrA� dhe kalori, kA�shtu qA� eliminimi i tyre mund tA� ndihmojA� disa njerA�z tA� humbasin peshA�.

NjA� dietA� vegane pA�rbA�het nga ushqime me bazA� bimore dhe A�shtA� e njohur pA�r pA�rfitimet e mundshme shA�ndetA�sore, transmeton Indeksonline.

Hulumtimet kanA� zbuluar se njerA�zit qA� ndjekin njA� dietA� vegane kanA� tendencA� tA� kenA� peshA� mA� tA� vogA�l trupore. Kjo mund tA� nA�nkuptojA� qA� njA� dietA� vegane ndihmon nA� humbjen e peshA�s.

NjA� studim i vitit 2016 krahasoi humbjen e peshA�s pA�rgjatA� 6 muajve nA� mesin e njerA�zve qA� ndoqA�n dietat vegane apo edhe vegjetarianA�. Si rrjedhojA�, ata ulA�n edhe konsumimin e yndyrave tA� ngopura./Indeksonline/