11:56 / E Hënë, 23 Prill 2018 / indeksADMonline

Abdeslam dA�nohet me 20 vjet burgim pA�r tA� shtA�na ndaj policA�ve

Gjykata belge ka shpallur tA� fajshA�m, Saleh Abdeslam, tA� dyshuarin kryesor tA� sulmit terrorist nA� Paris mA� 2015, duke dA�nuar me 20 vjet burgim nA� rastin me tA� shtA�na drejt zyrtarA�ve policorA� nA� Bruksel mA� 2016.

Vendimi i 23 prillit nuk A�shtA� i lidhur drejtpA�rdrejt me sulmet qA� kanA� lA�nA� tA� vdekur 130 persona nA� Paris.

Abdeslam, 28 vjeA�ar dhe bashkA�puntori i tij, Sofien Ayari, a 24- vjeA�ar janA� dA�nuar me nga 20 vjet burgim pA�r tentim-vrasje me tA� shtA�na me armA� zjarri drejt policisA� belge dhe asaj franceze, gjatA� bastisjeve tA� tyre nA� Bruksel mA� 15 mars 2016.

Abdeslam A�shtA� arrestuar mA� 18 mars tA� po atij viti, afA�r shtA�pisA� sA� familjes sA� tij nA� njA� lagje tA� varfA�r tA� Brukselit.

Ayari po ashtu A�shtA� dA�nuar me 20 vjet burgim.

As Abdeslam, qA� aktualisht A�shtA� nA� burg duke pritur gjykimin pA�r sulmet nA� Paris mA� 2015, as Ayari nuk kanA� qenA� pjesA� e gjykimit tA� sotA�m nA� Bruksel.

Ende nuk dihet kur Abdeslam do tA� gjykohet pA�r sulmet nA� Paris.