09:20 / E Shtunë, 25 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Abidal zbulon se Guardiola e detyroi të flas vetëm frëngjisht me Henryn

Eric Abidal ka folur për mediat franceze rreth karrierës prej futbollisti, ku padyshim është ndalur edhe për kohën sa ishte lojtari i Barcelonës.

Francezi ka kujtuar momentin kur ishte fjalosur me trajnerin atëbotë të katalunasve, Pep Guardiolën.

E gjitha filloi për shkak të komunikimit mes të lojtarëve tha mbrojtësi i krahut të majtë për “Europe 1”.

“Gjatë përgatitjeve në Shtetet e Bashkuara, Guardiola erdhi dhe më tha të mos flas në gjuhën spanjolle me Thierry Henryn, por të flas gjithmonë në frëngjisht”, tregon fillimisht Abidal.

“Nën një, mos flisni me mua kështu pasi që nuk jam fëmijë. Nëse duhet të flas në frëngjisht me Henryn atëherë përse katalunasit nuk flasin me njëri-tjetrin në gjuhën katalunase? Diskutimi vazhdoi dhe në një moment pati ngritje të tonit”, tha francezi.

Ai më tutje tha se ka dëshiruar të shkoj të ankohet te presidenti i klubit, Juan Laportan.

Kujtojmë se 38-vjeçari ka luajtur 125 ndeshje për Barcelonën dhe nuk ka shënuar asnjë gol të vetëm.