15:50 / E Enjte, 06 Tetor 2022 / L K

Aktorja iraniane pren flokët drejpërdrejt në një emision, për të treguar se qëndron pas shtetit të Iranit

Aktorja britaniko-iraniane preu flokët drejtpërdrejt në një emision në mbështetje të gruas iraniane mes protestave të vazhdueshme që nga vrasja e Mahsa Amini.

Elika Ashoori, 35 vjeç, babai i së cilës Anoosheh Ashoori duroi pesë vjet në mjerimin e burgut famëkeq Evin të Teheranit, u shfaq në “Lorraine” për të diskutuar mbi protestat në Iran dhe çfarë mund të bëjë perëndimi për të ndihmuar.

Gjatë intervistës, Elika mori një gërshërë dhe preu flokët e saj në një moment të fuqishëm për të treguar se qëndron pas gruas së Iranit që lufton për të drejtat themelore të njeriut