21:53 / E Hënë, 09 Dhjetor 2019

Alfa Romeo Giulia hyn në botën e garave

Prodhuesi italian Alfa Romeo do të marrë pjesë në një seri garash ETCR të dizajnuar për makina elektrike bazuar në modele të serive.

Ajo me këtë rast ka përgatitur një version të veçantë të peshës së dobët të Giulia, e cila do të marrë pjesë në ETCR në vitin 2020, në kuadër të ekipit Romeo Ferraris nga Monza.

Romeo Ferraris është ekipi i parë jo-fabrikues që bashkohet në serinë ETCR, me ekipe të tjera që mbështesin Cupra dhe Hyundai.

Seria ETCR fillon në vitin 2020, dhe do të ketë katër gara në kalendar. Numri i garave do të rritet në vitet e ardhshme.

Rregullat përcaktojnë që makinat e prodhimit me katër ose pesë dyer duhet të përdoren si bazë për një makinë garash, transmeton KosovaPress.

Gjithashtu, veturat duhet të mundësohen nga një motor elektrik me fuqi 402 deri 671 kuaj fuqi që transmetohet në boshtin e pasmë.

Të gjitha makinat duhet të kenë gjithashtu një bateri 65 kWh. Motori, transmetimi, inverteri dhe bateria janë pako të zakonshme për të gjitha automjetet, por ekipet mund të vendosin se si t’i instalojnë ato.

Romeo Ferraris ka përvojë me garat e modeleve Alfa Romeo që kur ai projektoi dhe prodhoi versionin Giuliette për serinë TCR, e cila arritur fitore në Serinë Ndërkombëtare TCR dhe FIA WTCR.

Mos i humb