16:30 / E Diele, 11 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Ali Ahmeti takohet me veprimtarët e Luginës në Prishtinë, flasin për shkëmbimin e territoreve

Këto ditë veprimtarët nga Lugina e Preshevës të përfaqësuar nga Fatmir Arifi, në një takim joformal në Prishtinë i ka vizituar lideri i shqiptarëve nga Maqedonia, Ali Ahmeti.

Burime të Indeksonline tregojnë se temë e diskutimit ishte proceset politike, që aktualisht po zhvillohen në hapësirën shqiptare e në veçanti, lidhur me Luginën e Preshevës.

Ndër tjerash, në këtë takim është biseduar edhe për çështjen e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Në këtë takim u dakorduan që të drejtat historike të shqiptarëve të Luginës së Preshevës të zbatohen sipas parimet e reciprocitetit./Indeksonline/