19:28 / E Enjte, 14 Nëntor 2019

Ambasadori gjerman: Lajm fantastik zgjedhja e Beyer si raportues për Kosovën

Ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt ka përshëndetur zgjedhjen e Peter Beyer raportues për Kosovën në Këshillin e Ministrave.

Heldt përmes profilit të tij në Twitter ka shkruar se zgjedhje e Beyer është lajm i shkëlqyeshëm.

“y është me të vërtetë lajm i shkëlqyeshëm. Përgëzimet dhe urimet më të mira për Peter Beyer për këtë detyrë të rëndësishme. Ai e njeh Kosovën dhe rajonin mirë. Gjithë të mirat”, ka shkruar ambasadori Heldt.

Deputeti gjerman i partisë së kancelares Angela Merkel, Peter Beyer, sot është zgjedhur raportues për Kosovën në Këshillin e Evropës, duke mposhtur kështu në këtë garë ish-spiunin rus, Aleksander Kondatrijev.

Zgjedhjen e tij në këtë post e kanë përshëndetur edhe nga vetë Këshilli i Evropës.