14:16 / E Mërkurë, 29 Mars 2023 / B O

Apple lanson iOS 16.4, plot emoji dhe veçori të reja

Apple ka lëshuar sistemin operativ për celular iOS 16.4. Përditësimi jo vetëm që sjell emoji të reja në iPhone, por ndihmon shumë edhe në sistemin e sigurisë. Përditësimi do të sjellë shumë emoji të reja në iPhone, sidomos në flora e fauna. Tani mund të dërgoni drerë, gomarë, pata ose kandil deti. Ju gjithashtu mund të zgjidhni nga një zymbyl, bizele dhe xhenxhefil.

Përditësimi sjell gjithashtu shumë funksione ose shtesa të reja në iPhone tuaj. I ashtuquajturi izolim zëri është i ri. Funksioni ekziston tashmë për Facetime, por tani po zgjerohet edhe për thirrjet e rregullta telefonike. Funksionin mund ta aktivizoni kur jeni në telefon dhe ka shumë zhurmë në sfond.

Mund të përdorni qendrën e kontrollit dhe simbolin e mikrofonit për të izoluar zërin tuaj në mënyrë që personi tjetër t’ju kuptojë më mirë. Kjo është e dobishme kur jeni pranë një kantieri ndërtimi dhe vjen një telefonatë e rëndësishme.

Ka risi të tjera që mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme për disa. Me iOS 16.4, kontrolluesi pa tela i PlayStation 5 Dualsense Edge tani mund të përdoret edhe në iPhone. Kjo vlen edhe për iPad, Mac dhe Apple TV – nëse pajisjet përdorin versionin më të fundit të softuerit.

iOS 16.4 sjell gjithashtu një arsenal të tërë shkurtoresh të reja që e bëjnë jetën më të lehtë. Mund të çaktivizoni telefonuesit e rinj, të ndryshoni cilësimet e ekranit, si Toni i vërtetë ose ndriçimi, ose të kontrolloni drejtpërdrejt lidhjet VPN. Shkurtoret janë pjesë e aplikacionit të sistemit Apple me të njëjtin emër./Indeksonline/