14:47 / E Enjte, 11 Tetor 2018

Astronautët bëjnë ulje emergjente, dështon raketa që në nisje

Një astronaut i NASA-s dhe një kozmonaut rus duhet të bënin një ulje emergjente në Tokë këtë mëngjes pasi raketa ruse Soyuz që mbante ato në orbitë përjetoi një dështim gjatë nisjes.

Dy anëtarë të ekuipazhit – astronauti Nick Hague dhe kozmonauti Aleksey Ovchinin – u ulën në tokë në tokë në Kazakistan më pak se një orë pas lansimit dhe janë në gjendje të mirë, sipas NASA-s.

Ekuipazhi u nis nga Cosmodrome Baikonur në Kazakistan në orën 4:40 të mëngjesit të së enjtes. Rreth gjashtë minuta pas nisjes, korporata ruse e hapësirës Roscosmos tha se kishte një problem me ndihmën gjatë fluturimit.

Dështimi bëri që ekuipazhi të bënte një rikthim balistik kur kapsula Soyuz hyn në atmosferën e Tokës në një kënd më të thellë se normale.

Ekipet e shpëtimit arritën në vendin e uljes dhe transportuan ekuipazhin nga Kapsula Soyuz. Hagës dhe Ovçininit u fluturuan pastaj me helikopter në Jezkazgan./Indeksonline/

Temat: