07:51 / E Diele, 01 Tetor 2017 / indeksADMonline

Austria nga sot ndalon rreptësishtë bartjen e burkës

Ligji për ndalimin e mbulimit të fytyrës në Austri ka hyrë në fuqi dhe tani e tutje, kushdo që vesh rroba të mbuluara nga një person në publik, mund të dënohet me deri në 150 euro.

Ndalimi, i cili gjithashtu quhet “ndalimi i burkës” në Austri, informon fletushkat që janë bërë në gjuhën gjermane, angleze, turke dhe arabe, transmeton Indeksonline.

Kushdo që vesh burka apo veshje të tjera që mbulon fytyrën e një personi do të përballet me një gjobë administrative, domethënë një gjobë monetare.

Sipas ligjit, nëse një person, me kërkesë të fytyrës policisë është zbuluar, nuk do të jetë dënimi, por dështimi për ta bërë këtë do të arrestohen për hir të identifikimit, kjo është për shkak të dënimit.