18:37 / E Enjte, 21 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Avioni më i madh në botë, kalon me sukses testin e parë (Video)

Video tregon se si një avion i madh me dy trupa dhe me gjashtë motorë nis testin e parë të lëvizjes në piste por pa u ngritur në ajër.

Aeroplani më i madh në botë “Stratolonč”, me një hapje e krahëve prej 117 metrash, një gjatësi prej 73 metrash dhe një peshë prej 230 ton, është testuar në aeroportin Mohave në shtetin amerikan të Kalifornisë, transmeton Indeksonline.

Hina raporton se videoja në të cilën ky test u regjistrua në Twitter u njoftua nga pronari i Stratolonč sistems dhe bashkë-themeluesi i Microsoft Paul Alen.

Alen shkruan se “Stratolonch” është eksportuar nga Hangari në pistën e aeroportit Mohave dhe se ai ka kaluar me sukses testet e para.

Thuhet se “Stratolonch” është projektuar si një platformë aeronautike për fillimin e raketave për të dërguar pajisje në orbitën e ulët të Tokës.

Sipas llogaritjeve, ai mund të mbajë 250 ton ngarkesë dhe testi i parë i fluturimit pritet në 2019./Indeksonline/