11:55 / E Shtunë, 13 Gusht 2022 / C E

Barcelona rinovon me Nicon dhe e dërgon në huazim te Valencia

FC Barcelona dhe Nico González kanë arritur një marrëveshje për të rinovuar kontratën, e cila ishte caktuar të skadonte më 30 qershor 2024, për dy vjet të tjera deri më 30 qershor 2026. Klauzola e tij e blerjes është vendosur në një miliard euro.

Në të njëjtën kohë, FC Barcelona dhe Valencia CF kanë arritur një marrëveshje që lojtari të kalojë sezonin 2022/23 si huazim tek kjo e fundit. Nuk ka asnjë opsion blerjeje të përfshirë në marrëveshje.

Nico González ishte vetëm 11 vjeç kur iu bashkua FC Barcelona nga Montañeros. Ai u ngrit në radhët e të rinjve të klubit, duke bërë përfundimisht debutimin e tij në Barça B në moshën 17-vjeçare nën drejtimin e Garcia Pimienta. Në 2019/20 ai luajti të gjashtë ndeshjet në Ligën e të rinjve UEFA dhe ndihmoi rezervat në play-off të Divizionit 2A. 

Në 2021/22, Nico iu dorëzua debutimi i tij në ekipin e parë nga Ronald Koeman në një ndeshje të ligës kundër Real Sociedad. Pas disa paraqitjeve të shkëlqyera, atij iu dha një vend i rregullt në skuadër në dimrin e 2022, me Xavi Hernández që tani shërben si menaxher.

Ai luajti 37 ndeshje në sezonin e tij të parë senior, duke shënuar dy gola dhe duke dhënë të njëjtin numër asistimesh.