15:28 / E Premte, 19 Korrik 2019

BMW emëron shefin e ri

BMW ka njoftuar zyrtarisht Oliver Zipse si pasardhës i Harald Krueger në pozitën e Kryetarit të Bordit të Menaxhimit.

Bordi mbikëqyrës i markës bavareze njoftoi sot vendimin e tyre dhe ekzekutivi 55-vjeçar do të fillojë më 16 gusht. Krueger do të japë dorëheqjen si kryetar dhe do të largohet nga Bordi i Menaxhimit me marrëveshje të përbashkët më 15 gusht.

“Me Oliver Zipse, një udhëheqës strategjik dhe analitik vendimtar do të marrë kryesuesin e Bordit të Menaxhimit të BMW AG. Ai do t’i sigurojë Grupit BMW një moment të freskët në formësimin e lëvizshmërisë së së ardhmes “, tha Dr Norbert Reithofer, Kryetar i Bordit Mbikëqyrës të BMW.

Zipse ka qenë favoriti për të zëvendësuar Krueger që kur CEO i larguar njoftoi se nuk do të kërkojë zgjatjen e mandatit të tij në vendin më të mirë të BMW-së.

Zipse ka punuar në BMW që nga viti 1991, kur ai u bashkua me kompaninë si praktikant. 55-vjeçari ka qenë anëtar i Bordit të Menaxhimit që nga viti 2015, duke qenë përgjegjës për divizionin e prodhimit. Ai është kredituar me rrjetin shumë efikas të prodhimit të kompanisë, i cili u zgjerua nën orën e tij në Kinë, SHBA dhe Hungari, duke ndihmuar BMW-në për të arritur kufijtë e lartë të fitimit. /IndeksOnline/