14:02 / E Premte, 03 Maj 2019 / indeksADMonline

BMW vazhdon ta mposht Mercedesin dhe Audi-në me shitje në SHBA

BMW vazhdon të udhëheqë garën e shitjes së automjeteve luksoze në Shtetet e Bashkuara, edhe pse shitjet e përgjithshme në këtë segment ranë gjatë muajit prillit.

Auto News raporton se muajin e kaluar BMW shiti një total prej 23,816 automjetesh në të gjithë Shtetet e Bashkuara, një rritje 1,4 për qind gjatë vitit të kaluar.

Për krahasim, Mercedes-Benz shiti 22.949 automjete muajin e kaluar në të gjithë vendin, një rënie e madhe prej 16.6 përqind nga muaji i njëjtë në vitin 2018. Ndërsa BMW ka raportuar tre muaj rresht të shitjeve, Mercedes-Benz ka pësuar gjashtë muaj rresht rënie në shitje.

Në muajin maj, BMW kishte shitur 3584 makina më shumë këtë vit në Shtetet e Bashkuara se Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz nuk ishte prodhuesi i vetëm i makinave premium që do të humbiste muajin e kaluar. Shitjet e automjeteve të Lexus ranë me 1.3 për qind në 21.360 njësi, ndërkohë që furnizimet e Audi ranë me 21 për qind në 15,024 njësi.

Nga automjetet që BMW shiti muajin e kaluar, 48 për qind ishin crossover dhe SUV, duke përfshirë X3, X5 dhe X7. Modeli më i shitur Mercedes-Benz muajin e kaluar ishte gjithashtu një crossover, gjegjësisht GLC. /IndeksOnline/