16:10 / E Shtunë, 23 Maj 2020 / indeksADMonline

Bosnja shtyn zgjedhjet lokale, shkak buxheti i vendit

Zyrtarët në Bosnje-Hercegovinë njoftuan sot se ata do të shtyjnë zgjedhjet lokale, ndërsa ishin caktuar për 4 tetor për shkak të krizës së vazhdueshme të buxhetit të vendit.

Qeveria nuk ka miratuar ende një buxhet për vitin 2020 dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se nuk ishte në gjendje të krijonte një orar të zgjedhjeve sepse qeveria humbi afatin për ndarjen e fondeve për ta në 22 maj.

“Zgjedhjet nuk mund të mbaheshin në në përputhje me ligjin zgjedhor dhe do të shtyhet deri më 15 nëntor”, tha komisioni zgjedhor në një deklaratë./Indeksonline/